11 Kasım 2009 Çarşamba

Güzel dürümün kaynağı: Fırat Dürüm

İşte, oranın mamulünü yemeden “yedim” diyemeyeceğiniz kadar güzel yemek yapan bir yeri daha yazmanın vakti geldi. Rıhtım Caddesi’nin hemen arka sokağında, sanki araya dereye sıkışmış gibi duran bir pırlantadır Fırat Dürüm.

İskele tarafından Rıhtım Caddesi’ne girdiğinizde, yol üstündeki Üsküdar dolmuşları ile otobüs durağını geçince ilk sağa (Yoğurtçu Şükrü Sokak) sapın, sonra da ilk sola. Bu ismi güzel, kendisi kısa ve dar sokakta (Tayyareci Sami Sokak), yan yana dizilmiş bir lokanta ile kahvehaneyi geçince, sokağın bir yanında küçük ocakbaşı dükkânı, hemen karşısında da küçük “salon”uyla Fırat Dürüm’ü göreceksiniz. Havalar güzelce olunca dükkânların önüne iki üç masa da atıyorlar.

Fırat Dürüm, mevkiine ve dükkânların küçüklüğüne bakıp da ayaküstü biraz para kazanmak için açılmış kötü dürümcü sınıfından diye değerlendirebileceğiniz bir yer değil ama. Ustası kebap yapmayı becerdiği ve sevdiği için var olan, o yüzden de güvenle oturup afiyetle kalkabileceğiniz bir yer.

Fırat’ın dürümleri dışındaki bir diğer güzelliği 24 saat açık olması. Hangi saatte giderseniz gidin, hemen bir “hoş geldin” ve ondan kısa bir süre sonra da hoş bir dürümle karşılaşıyorsunuz. İçerisi, dışarısı, masaları, tezgâhı 24 saatin 24’ünde de temiz görünüyor.

Girizgâhı niye yemeklerle değil de, bu bilgilerle yapıyorum? Fırat’ın, “biz bu işin ustasıyız” ayağına salaş dükkânlarda kötü etlerle müşterisini söğüşleyen yerlerden biri olmadığını baştan ortaya koymak için.

Akşam üstü vakitleri... Fırat'ta, yemekten ziyade sohbet zamanı.

Gelelim yiyeceklere: Dürüm yiyin. Hangisini tercih ederseniz edin, istediğiniz bir tanesini közde çıtır çıtır hale getirilmiş lavaş ekmeğinin içerisinde mutlaka yiyin. Ben Adana ve çöp şiş tercih ederim, söylerim dürümümü, mümkün olan en kısa sürede, içi yeşillik ve domatesle doldurulup etin boğuntuya getirildiği “dürümümsü”lerden değil, taze ve güzel pişmiş etle yapılmış dürümlerden gelir önüme. Kısacası, önünüze gelen dürümün kalınlığı ne kadarsa, işte o kalınlığı etin verdiğinden emin olabilirsiniz, ki lokmalarınız ilerledikçe bunu siz de fark edeceksiniz. Çöp şişin eti güzeldir, et parçaları küçüktür (doğal olarak) ama kurutulmaz. Adana’nın eti de, kıvamı da güzel. Adana niyetine “yağ kebabı” yemezsiniz. Tam ağzınızı sulandıracak kadar yerinde pişirilmiş bir kebap yapıyorlar. Adana’nın acısı da kıvamındadır ha… İsterseniz, garnitürünü daha bol koyuyorlar elbette, ama öyle olduğunda da eti boğuntuya getirmiyorlar.

Fırat’ın bir diğer güzel dürümü de sucuklu olanı. Bildiğimiz o eski tarz Coşkun sucukla yapılmış (Coşkun sucuğu "hatırlarsınız": hafif acılı, hindi ya da piliç karıştırılmamış tam dana etli, baharat yoğun değil et yoğun, tavada ya da mangalda eşsiz tatlı yağını salan sucuk; artık marketlerde bulmak kolay değil, bulsanız da ucuz değil!), sucuk dolu bir dürüm hazırlıyorlar; parmağınızdan vakit bulursanız dürümü de yiyorsunuz! Tavuk dürüm de var; ben hiç tatmamış olsam da, bir ön kabul olarak güzel yaptıklarını düşünüyorum. Fakat hayatımız ucuz diye tavuk eti yemekle ve bu yüzden yumurtlama tehlikesiyle geçiyor zaten, Fırat gibi bir dürümcüye oturunca da tercihi doğal olarak kuzudan, danadan yana yapıyorum.

Dürümün lavaşını tekrar vurgulayayım: Dürümü hazırladıktan sonra ustamız, dürümü yarım dakika kadar közde çeviriyor ki şöyle üstünde yer yer yanık izleriyle çıtırdatarak yiyebilesiniz.

Fırat’la üç beş merhabanız olduktan sonra, dürümünüzün yanına kırmızılahanalı, sumaklı soğanlı, domatesli, kıvırcıklı, güzel soslu bir salata da ikram ediyorlar. Haliyle, acı biber turşusu bir kap içinde masada zaten. Eh, ayran da sizden olsun artık! Tüm bunları afiyetle yediniz, içtiniz; yemeğin hararetini çayla alırken, elinizi cebinize atıyorsunuz, Adana’ya, çöp şişe, kuzu şişe 6 lira, sucuk dürüme 7 lira, ayrana da 2 lira hesabıyla ödemenizi yapıyor ve mutlu mesut kalkıyorsunuz.

İlk fotoğraftaki dükkânın hemen karşısındaki salon. Bugün hava çok da kötü değil, yağmur yağmadıkça dışarıda oturmak uygundur.

Fırat’a kimler gelir, kimler gider mevzuundan da bahsedelim, Fırat’ın yerinden ve tam gün açık olmasından dolayı önemli bir konu bence. 24 saat açık yer, Rıhtım Caddesi’nin hemen arka sokağında, yani Misakı Milli’deki “birahane”lere yakın, beklersiniz ki, gündüz birkaç esnafı doyurduktan sonra, geceleri de midesi ve kafası bulanmış, yalpalayarak yürüyenlere iş yapan bir yer. Ama öyle değil işte. İlginçtir, Fırat Dürüm, kendi bölgesinde meşhur bir yer olmakla birlikte, gecenin bir vakti de gitseniz masalarda “birahane” firarilerini görmüyorsunuz. Usta, sahiden kebap yapıp satmak için kurmuş mekânını, müşteri profilinin de Misakı Milli üstüne kurulu olmasını istemiyor anlaşılan ve bunu da başarmış. Bunu “nezih mekân” gibi bir takıntım olduğu için vurgulamıyorum (hatta şu “aile salonu” icadını da hiç sevmem), hitap ettiği kesimi midesi alkol etkisiyle kazınanlara dayanarak kuran yerlerin yemeklerinde çok seçici olmayabileceklerini bilerek yazıyorum. “Sarhoştur, ne yese gider” mekânlarının yemekleri, damağa değil, tıkınmaya uygundur çoklukla. Fırat Dürüm ise, sanırım, kebabıyla, tazeliğiyle, temizliğiyle anılmak, bilinmek istiyor. Biz de burada öyle andığımıza göre, bu konudaki başarı hanesine naçizane bir çizik de biz atmış oluyoruz.

24 saat açık Fırat’ın gecelerini, taksiciler, işinden gece yarısından sonra çıkanlar, muhtemelen “taşı toprağı altın” kente gece vakti inenlerle gece vakti kenti terk etmeye hazırlananlar dolduruyor. İlla bir yalpalayan görürseniz, yüksek olasılıkla, etraftaki apartmanlarda yaşayan ve birayla merhabası henüz çok yeni olan üniversite öğrencileridir. Fırat’a son gidişimde saat gece 3.30 civarıydı; masalarda oturanlar olarak, hafiften sallanan, bira acemisi iki genç dışında, hepimiz ayıktık.

Eh, yemeklerini yazdık, fiyatlarını yazdık, yerini yurdunu yazdık, geleni gideni de ufaktan yazdık, daha ne olsun. Canınız çekmiş, mideniz de kazınmaya başlamıştır herhalde. Kazınır tabii, hatta son gidişimde iki dürüm yediğimi de söyleyeyim de, Fırat Dürüm’e iyice heveslenin.

Not: Fırat Dürüm'de çorba da içebilirsiniz. Telefonunu da verelim: 0216 336 10 68

1 yorum:

  1. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

    YanıtlaSil